Logo used for printing
Debat
Hyggeforum

Du skal være logget ind, for at kunne bruge, Mine debatter

 Spørgsmål + opd. og bill. :)
Forfatter:  Sandra (Beauty Star) (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  04-01-2010 00:15

Hej ænder, og godt nytår :)

Det er efterhånden laang tid siden jeg sidst har oprettet et indlæg, og nu havde jeg lige et lille spørgsmål, så jeg tænkte at jeg kunne kombinere det med en opdate :)


Vi lægger lige ud med spørgsmålet:

Jeg er så småt begyndt at overveje at starte indkøbene til Cody engang i dette år. Han fylder 2 år til maj, og har et forventet stg. mål på 160-162 cm.

Mit problem er nu, at jeg er vant til at købe alt i størrelse pony, og jeg tvivler stærk på at Cody vil kunne klemme sig ned i denne størrelse ;)

Så hvad størrelse bruger jeres heste som er omkring de. 160 i stg.?

Håber på lidt hjælp :)


Nu til opdateringen;


Hos hestene går det godt, Cody vokser rigtig meget for tiden, og er efterhånden vokset over Beauty.

Han tager alt med ophøjet ro, og er simpelthen en drøm der er gået i opfyldelse. Han er stadig hingst, men har endnu ikke selv fundet ud af dette ;) Jeg regner dog med at han skal kastereres engang til foråret, mest for hans egen skyld, og fordi jeg ikke ønsker at beholde ham som hingst, når han alligevel ikke skal indgå i avlen.


De holder begge to vinterferie, da de desværre står hos min mormor og morfar, 30km. fra mig. Jeg har utrolig svært ved at finde et passende opstaldningssted, som kan betales for de småpenge man nu engang får på SU. Så ridningen står lidt på standby, men jeg tror nu kun Beauty nyder at have fri :)


Dvs. at ridebilleder bliver der desværre ingen af, men lidt hyggebilleder i sneen er jo aldrig af vejen, så dem får I her:

Desværre er kvaliteten utrolig dårlig, efter de er kommet på nettet, og derefter på HN :/


Alle hestene minus Følle som er på ferie :)^^

Det er dejligt med en rulletur :D^^

Futte nyder også sneen :)^^

Fuld fart^^

Beauty og Cody :)^^


Cody :D^^

Beauty :)^^


Det var alt for denne gang ænder, jeg håber I kom godt ind i det nye år, og at vi ses til hest&rytter ;)


- Sandra Skøtt

Bakkegårdens Beauty Star.

.. nobody will ever take your place girl <3

Nu også med Enghøjgårds Cody


Opstaldning søges nær 7080 Børkop. Haster!

www.hestegalleri.dk/html/ mar_vis.asp?MarID=312535

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 Tralala
Forfatter:  Simi (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  04-01-2010 09:59

Sikke nogle dejlige billeder af nogle glade heste. :D

Mht størrelse, så vil jeg tro han skal bruge cob i trense, gamacher osv. Medmindre han har et meget stort hovede.

Min egen hest på 154-155 cm, bruger jeg størrelse pony til i gamacher og resten i cob. Hendes dækkener er 130-135 cm.

Min gamle part Santana på de 158-159 cm, bruger cob i de fleste ting. Han har dog også en grime i størrelse full, som han lige kan passe, selvom den er spændt helt ind. Han bruger dækkener i størrelse 135-145 cm.

Der står også en anden hest i stalden som er 160 cm, og han skal bruge størrelse full i grime, da en størrelse cob er for lille. Han har så også et stort hovede. :P Han bruger dækkener i størrelse 145 cm.

Men mit bud er størrelse cob, måske full hvis han er meget stor af sin størrelse. :P Men der er jo ikke så meget andet at gøre end at vente at se, når man har en unghest. ;)




Simone & Ja'thopa OX
- Brøderup Ungdomsskole 06/07

Mail/msn - Foto Hjemmeside - Hestegalleri - Ja'thopas Hjemmeside


Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 overskrift
Forfatter:  Sandra (Beauty Star) (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  05-01-2010 00:25

Simi: Mange tak, de nød det godt nok også :D


Mht. grime, så bruger han allerede nu str. cob, som er spændt nogenlunde midt på. Så jeg regner faktisk lidt med at han kommer op i en full, da jeg allerede syntes han har et stort hovede :P


Men tak for dine svar, så har jeg lidt at sammenligne med :)

Og ja, det er nemlig lidt tricky med de ungheste der ;)


- Sandra Skøtt

Bakkegårdens Beauty Star.

.. nobody will ever take your place girl <3

Nu også med Enghøjgårds Cody


Opstaldning søges nær 7080 Børkop. Haster!

www.hestegalleri.dk/html/ mar_vis.asp?MarID=312535

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 hejhej
Forfatter:  Sandra *Team Korshøje* (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  05-01-2010 17:41

Hyggelige billeder! :)


Jeg vil dog lige tilføje, at jeg nok ville få kastreret hingsten snarest, da du ellers pludselig ender op med et følle.



Sandra
..med Sneggla vom Störtal

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 HyggeHejsa
Forfatter:  Prinsessa (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  05-01-2010 18:19

Kan nok ikke hjælp m.h.t. størrelse, men synes det er nogle dejlige billeder. Cody er rigtig køn! :)


Prinsessa

Der er kun ét svar på nederlag

- og det er sejr.

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 Overskrift.
Forfatter:  Hestlund (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  05-01-2010 23:22

Fine billeder


Jeg har en fjordhest/oldenborger/ knapstrubberblandning, 147 stg. 9 år gammel.

Der har jeg et par grimer i str. hest til ham, og hovedtøj, og enkelte andre grimer bruger jeg str. Cob. Altså det er lidt forskelligt efter hva mærke grimen eller hovedtøjet er.

Prøv dig frem.


Hilsen Helene

- Med Hesten Sonny :-)

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 gggggg
Forfatter:  miss chanel (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-01-2010 12:50

Godt at høre fra jer.. Dejlige heste :)


Ena & El Gaño :)








Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 overskrift
Forfatter:  Sandra (Beauty Star) (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-01-2010 16:02

Først tak for de søde kommentarer :)

Sandra *Team Korshøje*

Hans sten er endnu ikke faldet på plads endnu, så vi er nødsaget til at vente lidt endnu. Dog er de altid under strengt opsyn når de er på fold sammen, og han har endnu ikke så meget som opfattet hvad det er han kan. Men vi er obs. på det :)


- Sandra Skøtt

Bakkegårdens Beauty Star.

.. nobody will ever take your place girl <3

Nu også med Enghøjgårds Cody


Opstaldning søges nær 7080 Børkop. Haster!

www.hestegalleri.dk/html/ mar_vis.asp?MarID=312535

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd



Svar på denne tråd (Kræver login)

Eksisterende bruger:
Log ind

Ny personlig bruger:
Opret profil



Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Junior afstemning
Hvilket bid rider du med? (Forslag: Sofie ♥Baloo♥)

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater


Logo