Vi overvejer at oprette et samlingssted hos os i 6920 Videbæk, hvor vi vil bruge enten Mai Nicholaisen, Carina Reimer eller Glenn Espensen, som alle er uddannede hestetandlæger.
Alle tandlægerne kender en dyrlæge i området, som vil komme og bedøve.
Det er meget vigtigt at alle heste får tandpleje min. en gang om året. Tandproblemer er skyld i mange problemer i dagligdagen - bl.a problemer med ridningen, problemer med hestens huld, "ulydighed" osv.
Oftest er det besværligt/dyrt at få en hestetandlæge ud til blot én eller to heste, men hvis vi kan samle nogle stykker, vil tandlægen gerne komme.
Så kan vi samtidig spare penge på kørsel og behandlinger fra både tandlæge og dyrlæge.
Det foregår sådan, at du får et klokkeslet du skal komme på, og så skulle tandlægen gerne være parat til at behandle din hest med det samme, har hesten brug for at vågne lidt op af bedøvelsen (det er en stående bedøvelse) efter endt behandling, så har vi et par bokse der står tomme på dagen.
Oftest kan man køre hjem med hesten, med det samme efter tandbehandling.
Vi regner med at første samling bliver til foråret - dvs. omkring marts/april 2011, så hvis du ved at din hest har brug for tandpleje til den tid, og du bor i nærheden - så er I meget velkomne hos os.
I fremtiden vil vi holde samling 1-2 gange om året.
Vi ser gerne at hestene er vaccinerede.
Priserne for tandbehandling er meget forskellige alt efter hvor meget der er galt med hestens tænder, men omkring 750 - 1500 kr + moms (+ bedøvelse). Efter et par behandlinger er de fleste fejl rettet op, og det vil derfor blive nemmere at behandle og dermed bliver prisen oftest billigere.
Du må meget gerne skrive i dette indlæg, eller en privat besked hvis du har spørgsmål eller ønsker at deltage.
Læs evt. mere om hestetandlægerne på:
www.hestetandpleje.dk Mai Nicholaisen
www.hestetandplejer.dk Glenn Espensen
www.hestetandlaegen.dk Carina Reimer
Mvh Winnie Madsen