Man kan desværre ikke være sikker på, at hesten går uden om dem.
Normalt siger man, at er der græs nok, så tager hesten ikke de giftige planter. Men er der ikke græs nok eller er der rigtig mange giftige planter, så kan det godt gå galt. Men det kan det faktisk også godt alligevel, selvom der er græs nok.
Jeg er lidt ny udi det med at passe folde, men der er jo også forskellige muligheder for at sprøjte, hvis folden er for stor til at man kan rykke planterne op med håndkraft. Mon ikke man kan få rådgivning af sådan en landbrugskonsulent?
Jeg tør i hvert fald ikke tage chancen, så jeg går jævnligt en tur igennem foldene for at tjekke, hvad der vokser. Og så var det jo, jeg tænkte, at det kunne være smart at have en plakat til at hænge i stalden. Så er det nemt at tjekke med det samme og alle kan lige hjælpe med til at holde øje.
Venlig hilsen
Anna