Jeg har ikke den store erfaring i ungheste, da det er den første jeg har lige nu, men vil dog alligevel dele mine observationer med jer.
Hun er 4 år i marts og har været redet on and off et års tid. Det samme gælder longering, som også har været trænet i et års tid, dog med pauser pga skævheder osv.
Hun har fortsat svært ved at slippe hovedet 100% i longen - jeg får som regel nogle fine runder når hun er ved at være træt, men ellers har hun også hovedet oppe. Hun er dog kommet rigtig godt med i skridten nu, og kan træde super fint og afslappet igennem med sænket hoved både i longe og i ridning.
Så min filosofi er altså at det tager tid at opbygge de muskler - jeg synes heller ikke en gammel dags chambon er så kritisk at bruge, men samtidig vil jeg vove den påstand at muskelopbygning bare tager tid, og så længe de ikke har muskler til at få ryggen op, så kan man heller ikke "tvinge" dem til det med hjælpetøjler.