Logo used for printing
Ryttersnak
Seniornettet

 skide jaloux nu x kæreste
Forfatter:  bombur (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 01:16

åh hvor kan jeg få spat af mænd.

 

mødte i starten af dec. 2011 en mega sød og dejlig fyr jeg er 25 han er 34 år i starten var alt fryd og gammen og tro mig intet ondt om ham der han har virkelig knoklet i stalden for at hjælpe mig, vi har lavet bokse og han har af sig selv kørt ud og lukket heste ud og ind og fodret når jeg sku på job, vasket op gjordt rent osv og gennemført sød og god ved mig så alt burde jo være perfekt MEN de her ting irriterede mig.

 

han flyttede nærmest ind fra starten, ikke med adresse men sådan ej det er så hyggeligt ved dig, han forstod ik når jeg sagde det var for meget vi var sammen 24/7 når man er vant til at bo selv og blev sur når jeg sagde om ikke vi kunne ses 2-3 gange om uge så vi begge fik frihed til at se venner og dyrke egen interesser osv, men uha nej nej så blev han sur.

 

når jeg smsede med mine venner ( mande) sku jeg altid hører på kommentarer som... har du knaldet ham ?? det kunne han så ikke forstå når jeg sagde det var en træls kommentar og hører på mange gange om dagen

 

da han skulle med mig i byen med en af mine venner, sidder vi alle tre i byen og snakker og på et tidspunkt snakker jeg med min kammerat og min kæreste blir sur og vender ryggen til og vil ikke snakke for jeg have jo ignoreret ham, blev fandeme sur og gik ud for at få luft og ned af gågaden, da jeg kommer tilbage kommer min kammerat imod mig og siger han vil gå hjem og tak for i aften og gir mig et hurtigt farvel kram, så farer min kæreste hen og flipper helt ud og råber og skriger at vi nok have gang i noget ( nej det have vi ikke vi har aldrig lavet noget og kommer ikke til det )

så jeg går op på diskoteket tager hans jakke og tager min husnøgle, mider jakken i hpovedet på ham og løber fra ham hjem og låser døren hvilket resulterer i han banker og hamre så jeg til sidst lukker ham ind.

så tuder han løs om hvor lav tillid jeg har til ham osv.....øhhhh undskyld men jeg stoler 100 % på dig ku du ik lige give mig lidt den anden vej.

 

han tudede nok 3-4 gange om måneden om hvor kold jeg var...nej men jeg hader mænd der tuder ....SÅ LA DA VÆRE

 

når jeg kom hjem fra arbejde 14 timer hvor man altså går omkring 30-40 km og er hjemme til midnat og ved man skal op næste dag, jamen det er hyggeligt at komme hjem til levende lys og sushi mm. men HVER aften, sad der og smilede men ville egentlig gerne bare sove, men det have han ikke heller ingen forståelse for.... det ok engang imellem men ikke hver aften

 

fandt ham så på 2 dating sider mens vi kom sammen da jeg googlede hans navn og da jeg viste ham dem jamen nej han var ikke på nogen dating side.....???? sjovt men hvem er så det på billedet med dit navn din alder og din bopæl ???? men nej så blev han sgu sur

 

han ville osse have at selvom vi så hinanden hver dag jamen så skulle vi snakke i tlf flere gange om dagen når jeg var på job.. så siger han hvorfor siger du ikke noget ??? jamen undskyld hva skal vi snakke om ???? vi ser hinanden konstant der er snart ik flere emner

 

det skal siges han har haft brækket ryggen så han prøver at få flex men arbejder måske 4 gange på en måned for så kunne han jo hænge ud hos mig hele tiden................suk

 

han omgik aldrig sine venner nej kun et par af mine og ingen interesser der sku plejes så ingen nye emner at snakke om

 

 

han ville have jeg skulle slette mine mandevenner på FB hvis de så for pæne ud og jeg måske have datet dem, ja ok men jeg er jo sammen med dig og ikke dem..........

 

gik fra ham her for 3 uger siden kunne ikke klare hans jalosi

 

og dælme om han så ikke tjekker min fb profil en uge efter vi har slået op og så får jeg ellers en sviner om at jeg have tilføjet en mandeven ????? ja og vi er sgu ik sammen mere det er bare en ven

 

 

 

 

 

er det bare mig der er sær og burde leve alene i en træhytte i en øde skov i sverige ??? eller er det ting man bare må leve med i forhold for så vil jeg leve som lykkelig single resten af livet



2.5 års islænder hingst efter Joseph fra skardi sælges, 5 gænger, sadelvant og muligt kåringsemne. han er allerede over 140 og ender på omkring 145+, oplagt til FIPO klasser om et par år

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 overskrift
Forfatter:  workingdog dk (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 02:49

synes måske nærmere han skulle leve i en træhytte i sverige - ALENE!!! for han er da tydeligvis ikke skabt til at være sammen med andre..

 

Ham havde jeg sgu heller ikke holdt ud i længden.



Hvis du ikke kan lide at høre min mening..

så lad da for pokker være med at spørge!

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 xxxxxx
Forfatter:  missssophie (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 07:44

sikke dog en rædselsfuld mandsling..

du gjorde det rette i at stoppe forholdet.

 

- nu mangler du bare at afmelde ham fra Facebook,- han har jo lige bevist at han heller ikke kan administrere at være "venner" med dig.

 

 


*** Misssophie


Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 Sær mand..
Forfatter:  Annemette (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 07:53

bestemt.. Og godt at det blev stoppet..

 

Men du virker nu også lidt sær, kun at ville se sin kæreste 2 gange i ugen.. Men det er nok bare mig der finder det lidt underligt.?

 

 

 



Foredrag:

Fokus på grovfoder til heste

www.heste-nettet.dk/forum/9/221279/ 221279/

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 lidt bange for
Forfatter:  det gule lyn (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 08:16

Hej

Ja nu har jeg læst en del af de der virkelighedens verden bøger. Og ja undskyld men han lyder altså som en af dem der overtager kærestens liv fuldstændigt, blev helt bange for ham. Jeg synes det er fint du droppede ham. Det ville jeg have gjort.

Annemette- hvis jeg gik fra min mand og fik en ny tror jeg også at to tre dage om ugen ville være mere end rigeligt samvær til min smag. Med børn, hest, job og alene tid, ja så ville jeg nok ikke have tid/overskud til mere end de omtalte 2-3 dage.

Knus Heidi

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 sku godt
Forfatter:  KOJ (HN) (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 08:23

du skillede dig af med sådan en nar...

Nyd dit liv som det er, kærligheden kommer mange gange når man ikke regner med det


----------------KATJA-----------------


Husk at behandle andre, som du selv gerne vil behandles!

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 ******
Forfatter:  mette-73 (Præsentation Opd.) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 10:11

Hold da op. . . Det der lyder ikke kun som jalousi. Godt du kom væk fra ham .

 

 

Hilsen Mette

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 overskrift
Forfatter:  leonidas (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 12:36

 

Tilykke med din nye stalker......

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 Klamme mænd
Forfatter:  Trille 4 (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 15:03

Adr hvor jeg kender det, og ham der stadig giver mig gåsehud (på den klamme måde) var ikke engang halvt så slem. Men omklamrende oh yeah.

 

Altså det er heller ikke let for mænd - eller for os kvinder, for enten er mændende for fraværende eller for omklamrende. Efter min fætter klammergøj gik jeg tilbage til en x jeg aldrig var kommet mig over, som jeg oprindeligt havde sluttet det med, fordi han virkede lidt kold på det kommunikative plan. Vi er lykkelig sammen - og HVER FOR SIG!!! Jeg skulle bare lige lære det.

 

Nej Bombur du skal ikke flytte langt væk på en ødegård, men han burde nok, eller bare få terapi stakkels mandsling.

 

Den adfærd tolker nogen, og ofte mændene selv, som følsomhed, men når de i den grad vader ind over ens grænser har de jo netop bevist at de ikke ejer et gram empati

 

Nå, men tak for at åbne op for min galde også... Hvordan kan der være så meget et år efter?


Medlem af Bullerklubben


Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 tak allesammen
Forfatter:  bombur (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 16:11

så er det ihvertfald ikke bare mig der er helt galt på den :)

at se ham to gange om ugen var mere en guide line nogle gange ville jeg selvfølgelig gerne se ham mere men jeg arbejder meget og når jeg har 37 timers arbejds uge på 3 dage i streg ja så orker jeg ikke meget, desuden tror jeg på at det er sundt at savne hinanden for så har man noget og fortælle hinanden:)



2.5 års islænder hingst efter Joseph fra skardi sælges, 5 gænger, sadelvant og muligt kåringsemne. han er allerede over 140 og ender på omkring 145+, oplagt til FIPO klasser om et par år

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 Tid og nærvær
Forfatter:  Trille 4 (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  06-02-2012 23:01

Det handler vel heller ikke om det præcise antal dage i ugen. Ens overskud svinger jo fra dag til dag. Jeg kan sagtens forstå at det er belastende at komme træt hjem til en fuldopladt person der har lagt an til den helt store omgang romantik, når man selv bare har lyst til at gå direkte i seng, eller smide sig på sofaen med en håndfuld knækbrød.

 

Det var lige præcis sådan en weekend der fik mig til at tage den endegyldige beslutning med min x. Jeg havde lyst til at dele to flasker rødvin og se tv, aller helst ville jeg nok egentlig have slået mig løs med veninderne, men nu havde vi jo planlagt romantisk weekend. Han havde lyst til nærhed, og dermed havde han en fast definition på nærhed, et eller andet omklamrende seriøst se-hinanden-dybt-i-øjnene-pladder. Jeg havde brug for fjolleri. Det var lige nøjagtig den weekend at jeg fandt ud af, at uanset hvor fleksibel jeg var, så havde han altid højere forventninger til nærheden, intimiteten og et eller andet opstyltet kvalitativt, som han ikke engang selv formåede, og dermed forpestede, i sin manglende evne til at være til stede i nuet, og nyde hvad det havde at byde på.

 

Jeg ville max kunne klare hver anden weekend hvis der altid skulle være tændte stearinlys og sushi. De første to gange ville jeg sikkert være henrykt, men så er det også tid til pause og prutter under det falmede tæppe i gammelt nattøj - hvilket jeg måske gerne vil have for mig selv den første måneds tid.

 

Stakkels mand. Han har sikkert været så snot forelsket at han ikke vidste hvilket ben han skulle stå på, og været lige lovlig betaget af at have mødt en selvstændig kvinde. Nu er så bare så ærgerligt at nogle mennesker bliver forelsket på en temmelig egocentrisk måde. Nogen glemmer sig selv i forelskelsen, andre, sikkert de fleste, bliver selvopmærksomme, og visse typer så meget at de faktisk kun kan se sig selv og bliver så forelskede i selv forelskelsen, at de glemmer at der også var et menneske i den anden ende af følelserne.

 

Adr. Godt du kom af med ham, og pøj pøj med at finde noget bedre.


Medlem af Bullerklubben


Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd
 gergrgh
Forfatter:  Susbby (Præsentation) (Skriv besked)
Dato:  07-02-2012 06:49

RÆDSELSFULD person, puuha .. Blev så glad da du skrev du havde droppet ham :D

 

med hensyn til svineren, synes jeg bare du skal ignorere det og være det store menneske - han er ikke engang værd at spilde en tanke på ..

Svar på denne tråd  Forrige tråd | Næste tråd



Svar på denne tråd (Kræver login)

Eksisterende bruger:
Log ind

Ny personlig bruger:
Opret profil



Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


HN afstemning
Hvilken disciplin rider du? (Forslag: Mette (MetteOh))

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater


Logo